Co zrobić jak buty obcierają z tyłu?

Czy kiedykolwiek znalazłeś idealną parę butów i nosiłeś je przez jeden dzień tylko po to, aby skończyć z czerwoną przetartą piętą? Jeśli to Ci się przytrafiło, możesz mieć wrażenie, że nic, czego próbujesz, nie jest w stanie tego naprawić. Bandaże nigdy nie pozostają na swoim miejscu. Buty mogą nadal obcierać, nawet jeśli nosisz skarpetki.

Oto kilka sposobów na buty obcierające pięty. Zwróć uwagę, że możesz potrzebować różnych technik w przypadku różnych par butów. Jeden patent nie pasuje do wszystkich butów, jeśli chodzi o znalezienie sposobu na powstrzymanie butów przed ocieraniem się o Achillesa.

Co się dzieje, gdy buty obcierają pięty?

Odcisk na stopie to niewielkie zgrubienie twardej martwej skóry. Jest to efekt podrażnienia skóry i powstaje w wyniku trwałego tarcia lub nacisku na tył buta. Aby zapobiec uszkodzeniom, podrażniona w ten sposób skóra wytwarza dodatkową warstwę rogową naskórka, chroniąc organizm przed ranami. Problem z odciskami na stopach lub pod stopami polega na tym, że warstwa rogowa naskórka nie złuszcza się z czasem, a wręcz przeciwnie – będzie się powiększać. W ten sposób powstają nieestetyczne i często bolesne ślady. W bardziej zaawansowanych stadiach odciski na stopach mogą  doprowadzić do stanu zapalnego.

Chroń swoją skórę

Gdy pojawi się podrażnione miejsce lub pęcherz, prawdopodobnie nie będziesz mógł wygodnie nosić butów, dopóki się nie zagoi. Dlatego powinieneś podjąć środki zapobiegawcze, aby chronić swoją skórę, zanim zostanie zraniona.

Jeśli pięty Twoich butów są ciasne lub sztywne, spróbuj nałożyć na nie moleskin, zanim założysz obuwie na cały dzień. Moleskin to wytrzymała tkanina, która z jednej strony ma klej. Możesz ją przyciąć, aby dopasować do rozmiaru, który potrzebujesz. Twoje buty będą ocierać się o materiał, a nie o skórę, co zapobiegnie powstawaniu odleżyn i pęcherzy.

Możesz również spróbować przykleić moleskin do buta zamiast do pięty. Aby to zrobić, użyj moleskinu, buta i ołówka. Umieść duży kawałek moleskinu wewnątrz buta. Obrysuj obszar, który trzeba będzie przykryć. Dotnij, aby pasowało do buta. Gotowe plastry znajdziesz na Allegro lub Amazonie.

Wyczyść wnętrze buta suchym ręcznikiem, aby usunąć kurz lub zanieczyszczenia. Moleskin będzie przylegać do czystego buta lepiej niż do brudnego. Odklej podkład z moleskinu. Następnie przykleić go do wewnętrznej strony buta. Być może nie będziesz musiał używać go już zawsze. Jest szansa, że Twój but „podda” się nodze i uelastyczni do pięty.

Balsam zapobiegający obcieraniu

W sklepach i Internecie możesz znaleźć balsamy i sztyfty, które pokrywają Twoje pięty środkiem, który chroni przed tarciem, dodając poślizgu. Produkty te są zazwyczaj wykonane z użyciem składników, które tworzą bufor pomiędzy butem a piętą. Niektóre z nich są przeznaczone do zmniejszenia otarć na całym ciele. Inne są przeznaczone typowo do stóp.

Balsam przeciw otarciom, który jest przeznaczony do tego celu, prawdopodobnie będzie działał lepiej niż ogólny balsam przeciw otarciom. Jeśli jednak buty są szczególnie ciasne lub poruszają się podczas chodzenia, mogą zetrzeć balsam, zmuszając Cię do częstego ponownego nakładania.

Jest to patent, który dobrze sprawdzi się w nagłym wypadku, ale nie rozwiąże problemu obcierania butów na stałe.

Dezodorant na pięty

Prawdopodobnie używasz na codzień dezodorant na pachy, ale czy wiesz, że ten produkt może pomóc w zapobieganiu pęcherzom? Utrzymywanie stóp w suchości to jeden ze sposobów na uniknięcie niepotrzebnego otarcia i podrażnień.

Jeśli nie masz balsamu przeciw otarciom, spróbuj nałożyć dezodorant na tył kostek przed włożeniem butów. Być może będziesz musiał wypróbować kilka różnych produktów, zanim znajdziesz ten, który się sprawdzi. Oprócz tego, znajdziesz na rynku dedykowane spreje.

Pamiętaj, że to także sposób „na szybko”, który nie rozwiąże Twojego problemu na stałe, ale może uratować Twoje stopy np. na imprezie czy spotkaniu.

Podkładki pod pięty

Potocznie nazywane podpiętkami. Wkładki te podnoszą lekko stopę na tyle, że but nie będzie ocierał się o tę samą część pięty, co kiedyś. To może przynieść Ci ulgę, jeśli masz już pęcherz lub obolałe miejsce. Może to również sprawić, że Twoje buty będą lepiej dopasowane i w nowej pozycji stopa nie będzie się już ocierać.

Trudno jest znaleźć idealne jedne uniwersalne wkładki pasujące do wszystkich butów.  Jednak obecnie, producenci tworzą wiele produktów, które pozwalają na dopasowanie obuwia idealnie tak, żebyś mógł korzystać z nich komfortowo. Sama podpiętka może pełnić także funkcję amortyzacji. Istnieją modele. które znacznie poprawiają komfort chodzenia i daje uczucie chodzeniach na poduszkach.

Najlepszym sposobem na znalezienie odpowiednich podkładek pod pięty, jest konsultacja z profesjonalistą. W moim Warsztacie oferuję np. dokładne wymierzenie, dopasowanie podpiętki idealnie do buta oraz przymierzenie na miejscu. Na takie coś nie mogą Państwo liczyć w sklepach obuwniczych.