Klasyczny przypadek. Znalazłaś w Internecie parę butów, które po dotarciu do domu okazały się za małe. A może wydałeś pieniądze na wyprzedaży w sklepie, gdzie po szybkiej przymiarce wydawało Ci się, że „będzie ok”, ale po kilku godzinach noszenia są one teraz ciasne i szczypią we wszystkich niewłaściwych miejscach. Na szczęście nie ma potrzeby, aby zwracać ładną parę butów tylko dlatego, że są za małe. Dzięki poniższym 7 metodom dowiesz się, jak korzystać z rozciągacza do butów, a także innych technik dzięki którym Twoje buty będą wygodne.
Metoda 1 – Użycie prawidła do rozciągania obuwia
Prawidła do butów to precyzyjny i bezbolesny sposób na zwiększenie rozmiaru butów. Wystarczy przekręcić rączkę, aby uzyskać równomierne rozciągnięcie. Jest to szczególnie wygodne, jeśli masz mało wolnego czasu.
Prawidła do butów jest również doskonałym wyborem w przypadku niedrogich, które chcesz rozciągnąć bez naruszania ich integralności. Chociaż istnieje wiele metod samodzielnego rozciągania butów, to tylko stretching gwarantuje jednolity rezultat.
Istnieją dwa podstawowe rodzaje rozciągaczy do butów: jednokierunkowy i dwukierunkowy. Rozciągacz jednokierunkowy rozciąga szerokość buta, podczas gdy rozciągacz dwukierunkowy rozciąga szerokość i długość buta.
Rozciągacze te mogą być stosowane zarówno w prawym jak i lewym bucie. Cena takiego przyrządu wacha się w granicy 100zł.
Przy korzystaniu z prawideł należy uważnie obserwować stopień rozciągania, ponieważ może dojść do pęknięcia buta.
Jak długo pozostawić but w prawidłach?
Zalecamy pozostawienie rozcięgna w bucie na co najmniej 6 do 8 godzin. W krótszym czasie materiał nie zdąży się ułożyć w nowej, rozciągniętej formie.
Metoda 2 – Spróbuj rozchodzić buty po domu
Sam nie jestem przekonany do tej metody, ale czasem słyszę od klientów, że podejmowali takie próby. Załóż grube skarpety – lub dwie cieńsze pary, jeśli dasz radę – i włóż buty. Następnie spaceruj po domu przez pół godziny. Powtarzaj w miarę potrzeby. Ta metoda może trwać kilka dni i często jest pierwszą metodą po którą sięgamy. Nie przynosi ona odpowiednich rezultatów.
Metoda 3 – Wypełnij buty woreczkami z wodą i umieść je w lodówce
Kiedy woda zamarza, rozszerza się. Wypełnij worek jedną trzecią drogi wodą. Następnie zabezpiecz ją szczelnie. Jeśli boisz się, że woda dostanie się do drogiej pary butów, zabezpiecz woreczek jeszcze jednym. Włóż torebkę do buta, upewniając się, że zmieści się ona w każdym rogu. Zwróć szczególną uwagę na obszary, które są ciasne, takie jak pole palców. Prawdopodobnie będziesz musiał użyć więcej niż jednej torebki, aby w pełni napełnić buta. Umieść buta w zamrażarce i pozostaw go tam, aż zamarznie.
Kiedy to nastąpi, pozwól mu się rozmrozić, wyjmij woreczki i przymierz buta. Jeśli nie jest wystarczająco rozciągnięty, zrób jeszcze jedną rundę.
Wskazówka: Jeśli masz buty, które mogą się zamoczyć, np. płócienne trampki zabezpiecz go w reklamówkę przed włożeniem do lodówki.
UWAGA: przy nalewaniu wody – jeśli będzie jej za dużo, skóra może rozciągnąć się zbyt mocno, a w najgorszym przypadku nawet popękać.
Metoda 4 – Gazeta w bucie
Innym łatwym, domowym sposobem na rozciągnięcie skórzanych butów jest użycie starych gazet. Zgnieć kilka kawałków papieru, a następnie delikatnie zmocz je przed włożeniem do butów. Gdy papier wyschnie, będzie się rozszerzał i twardniał, rozciągając but. W razie potrzeby, możesz to robić za każdym razem, gdy przechowujesz buty, aby pomóc im zachować kształt i optymalne rozciągnięcie.
Metoda 5 – Rozciąganie butów u szewca
Wszystkie opisane powyżej metody na rozciąganie obuwia niosą za sobą pewne konsekwencje i ryzyko, że coś może się nie udać. Ryzyko zniszczenia obuwia jest bardzo wysokie. Najczęściej klienci zgłaszają się po swoich domowych próbach do mnie. Wtedy niestety jest już za późno. Bardzo często dochodzi do pęknięcia skóry, a to często problem który eliminuje Twoje nowe buty.
Większość szewców świadczy usługę rozbijania butów. Cena takiej usługi zaczyna się od 15zł. W swoim zakładzie dysponuje kilkoma specjalistycznymi maszynami do rozciągania butów. Przed wykonaniem usługi bardzo dokładnie sprawdzam but, materiał z jakiego został wykonany. Informuje również o możliwościach rozbicia: o ile i gdzie możemy coś zyskać. Skorzystaj z formularza wyceny lub odwiedź warsztat w Lublińcu.