Jeśli szukasz sposobu na poprawę komfortu swoich butów, zapoznaj się z dostępnymi zapiętkami. Na rynku dostępne są zapiętki żelowe, skórzane i silikonowe, które zapewniają wsparcie i amortyzację, a także mogą pomóc w wielu problemach, takich jak ból pięty, siniaki i zużyte buty. Dodatkowo są one prawie niewidoczne, więc możesz bez obaw nosić swoje ulubione buty.
Zapiętki to świetne rozwiązanie dla kobiet, które kupują buty w zbyt dużym rozmiarze. Możesz zwrócić lub wymienić buty, ale czasem po prostu tego nie chcesz :) Zapiętki żelowe pozwalają wypełnić dodatkową przestrzeń w butach, dzięki czemu możesz je wygodnie nosić. Ale to nie wszystko, do czego się nadają.
Czym są zapiętki do butów?
Zapiętki to kawałek materiału w tylnej części obuwia. Służą do wypełnienia wolnej przestrzeni w bucie, zapobiegają otarciom pięty i ścięgna Achillesa oraz poprawiają estetykę buta. Zdarza się, że but jest nieco źle wyprofilowany lub jego zapiętek jest źle uszyty.
Czasem wewnętrzny materiał po prostu drażni piętę. Ten ostatni przykład to tzw. buty z twardym zapiętkiem. W takiej sytuacji doskonałym rozwiązaniem są zapiętki skórzane, które poprawiają komfort użytkowania obuwia i chronią stopy przed ryzykiem otarć.
Obtarcia pięt i stóp mogą się zdarzyć z jeszcze jednego powodu. Z czasem, w wyniku użytkowania, wewnętrzna strona buta ulega zużyciu i uszkodzeniu, a często dzieje się to znacznie szybciej niż w przypadku strony zewnętrznej. Warto więc wiedzieć, że można naprawić przetarte zapiętki poprzez podklejenie skórzanych lub silikonowych zapiętek. Dzięki temu rozwiązaniu ulubione buty jeszcze długo będą cieszyć właściciela.
Czy zapiętki skórzane są lepsze od zapiętek skórzanych?
Zapiętki żelowe to z pewnością najpopularniejsze rozwiązanie, które pozwala na zwiększenie wygody butów. Ich niewątpliwą zaletą jest niewidoczność. W szczególności małe zapiętki silikonowe to opcja, która sprawdza się, gdy celem jest jak największa niewidoczność, na przykład przy kolorowych butach.
Z kolei zapiętki skórzane to opcja chętnie wybierana do butów formalnych, przede wszystkim skórzanych. Są one wypełnione pianką lateksową i obszyte skórą. W związku z tym najczęściej występują w kolorze czarnym lub beżowym, co nie sprawdza się w przypadku wszystkich butów. Na rynku dostępne są również podpiętki z tkaniny, najczęściej w kolorze brązowym. One również zawierają piankę lateksową, natomiast ich obicie wykonane jest z tkaniny, a nie ze skóry.
Ponadto, w warsztacie szewskim, jak np u mnie wykonuje także autorskie zapiętki dopasowane do buta z naturalnej skóry, co gwarantuje najwyższą jakość i długą wytrzymałość. Do wyboru odpowiednich materiałów, wykorzystuje swoje ponad 30 letnie doświadczenie.
Zapiętki przeznaczone do butów sportowych mogą sprawdzić się równie dobrze jak te przeznaczone do szpilek. Różnią się one właściwie tylko szerokością. Do butów sportowych najlepiej wybrać nieco szersze zapiętki, a do butów wizytowych, szpilek i innych butów na wysokim obcasie – małe zapiętki. Istnieją również silikonowe zapiętki do butów odkrytych z tyłu, tylko z paskiem na pięcie. Przygotowano dla nich specjalne cienkie paski, które przykleja się na pasek buta.
Jak wymienić zapiętki w butach?
Zarówno zapiętki do butów za dużych, jak i zapiętki skórzane do butów zniszczonych przyklejane są tą samą metodą. Oba są z jednej strony samoprzylepne. Wystarczy więc odkleić folię ochronną i ostrożnie przymocować obcasy do butów. Nie ma żadnej różnicy, jeśli chodzi o sposób naprawy obcasów w butach, jak również sposób zmniejszenia ich rozmiaru. Jedyne, o czym trzeba pamiętać, to odtłuszczenie tylnej części buta.
Inaczej bywa natomiast w przypadku zapiętek wykonywanych indywidualnie – u mnie w warsztacie w Lublińcu. Do skórzanych zapiętek mojego autorstwa używam specjalistycznego kleju, który nie niszczy materiału obuwia. Nie pozostawia odbarwień, jest wodoodporny i gwarantuje dużą wytrzymałość.
Sam musisz dokonać wyboru jaką opcję preferujesz. Jeżeli zależy Ci na jakości możesz odwiedzić mój warsztat lub skorzystać z opcji wysyłki: Wycena obuwia