Nawet najlepsze buty czasami się psują, rozrywają lub rozdzierają. Wówczas pojawia się pytanie, czy zamierzamy zanieść je do szewca, czy też naprawić je samodzielnie? Jeżeli są w okresie gwarancyjnym warto również skierować się do sklepu, gdzie dokonaliśmy zakupu. Klejenie buta może nie być dla każdego.
Zacznę od tego czym butów nie kleić. Pierwszą i najważniejszą zasadą jest: BUTY NIE KLEIMY KROPELKĄ. Dlaczego? Kleje typu Kropelka, SuperGlue są klejami agresywnymi, mocno ingerujące w struktura klejonego materiału. Ponadto, po sklejeniu materiał bardzo sztywnieje. Co w przypadku buta mija się z przeznaczeniem. But pracuje na naszej nodze i musi mieć zachowaną elastyczność i ruchomość. Kuty sklejone klejem z marketu wyglądają dobrze, dopóki nie założy się ich na nogę. Popękanie materiału to tylko kwestia niedalekiej przyszłości.
Kleje ze sklepu
Na rynku istnieją specjalne kleje do butów. Najczęściej znajdziemy takie, które są stworzone na bazie butaprenu. Na półkowych sklepach odnaleźć możemy klej TADAM, który nadaje się to klejenia obuwia sportowego. Na stronie producenta znajdziemy instrukcję jak wykonać cały proces. W przypadku rozklejenia adidasów można szybko poradzić sobie z podeszwą. Cena takiego kleju to obecnie około 11zł. Do wad takiego rozwiązania możemy zaliczyć: brak możliwości klejenia innych butów np. skórzanych. Dochodzi do tego także czynnik ludzki: przez brak wprawy możesz zepsuć swoje ulubiony buty nakładając zbyt dużo kleju lub po prostu przez przypadek dotkniesz klejem w złym miejscu.
Klejenie u szewca
Wizyta u szewca zaczyna się od dokładnego zbadania buta. Rodzaj uszkodzenia i użyty materiał w bucie mają wpływ na to, jakim klejem i jakim procesem zostanie poddany. Czasem znaczący jest także czas – jeżeli buty potrzebne są „na już” ( a bywają takie sytuacje z życia wzięte). To co przeważa za skorzystaniem z usługi to również gwarancja za wykonaną usługę. W przypadku sklepowych klejów: jak skleimy – tak będziemy mieć. Ceny za klejenie w zakładzie szewskim są bardzo przyziemne i zaczynają się od 7zł za usługę klejenia.
To Twoje buty
Twoje buty więc decyzja będzie należeć do Ciebie. W przypadku prostych tanich butów możesz sięgnąć po klej ze sklepu. Jeżeli masz natomiast buty, które są dla Ciebie ważne, wygodne. Lub po prostu chcesz mieć pewność, że usługa zostanie wykonana dobrze – odwiedź lokalnego szewca. Klejenie buta nie będzie stanowiło dla niego problemu.