Najczęstsze naprawy u szewca

Współczesne obuwie jest bardzo zróżnicowane pod względem stylu, złożoności, materiałów wykonania i… ceny. Podstawowe sandały mogą składać się tylko z cienkiej podeszwy i prostego paska.
Przez ostatnie lata, na rynku pojawiło się znacznie więcej obuwia wyspecjalizowanego pod konkretne czynności czy zadania. Sięgając do czasów, kiedy zawód szewca był bardziej popularny, ludzie posiadali tylko kilka par butów, który służymy im do wszystkiego. Dzisiaj sytuacja jest zgoła odmienna. Mamy buty do biegania, chodzenia po górach, na siłownie, do wspinaczki i do wielu innych branż i działań, których wypisanie zajęłoby mnóstwo czasu. Dlatego też sama praca szewca zmieniła się z przez lata. Szewc w obecnych czasach musi być bardzo elastyczny na różnego rodzaju naprawy. Musi być na bieżąco w tym, co przygotowują producenci. Czy z każdymi butami warto iść do szewca? Postaram się na to pytanie odpowiedzieć.

Jakie buty są najczęściej naprawiane?

Wiele tradycyjnych butów dla mężczyzn (np półbuty) i kobiet jest zaprojektowanych tak, aby można je było naprawić u szewca. Obcas buta jest najłatwiejszy do naprawy, ale jednocześnie jest najbardziej narażony na zużycie w czasie. Przechodzenie fleków może zakończyć się właśnie uszkodzeniem obcasów. Szewcy zazwyczaj naprawiają obcas poprzez odcięcie części, która jest częściowo zużyta i wklejenie nowo ukształtowanego kawałka gumy.

Użytkownicy takich butów mogą kupić gdzieś gotowe plastikowe fleki i dokonać wymiany samemu. Takie rozwiązanie ma jedną główną wadę: gotowe fleki są bardzo niskiej jakości i zużywają się bardzo szubko. Do tego w większości wypadków są plastikowe i nie trzymają się podłoża, co jest niebezpieczne dla butów z wysokim obcasem. W zakładzie szewskim flek zostaje przygotowany z gumy wysokiej jakości.

Szewcy mogą również usunąć stare podeszwy i założyć nowe skórzane lub gumowe. Taka wymiana podeszwy musi zostać poprzedzona konsultacją, ponieważ nie w każdym bucie będzie to możliwe. Na rynku istnieje bardzo dużo butów z gotowych odlewów, gdzie naprawa jest praktycznie niemożliwa.

Jak naprawić dziurę w palcach?

Dziury w okolicach palców to najczęstsze dziury, które pojawiają się w butach do biegania. Dzieje się tak dlatego, że górna siatka lub materiał ulega zużyciu od wewnątrz w wyniku ocierania się dużego palca o materiał.

Chociaż może się to wydawać sprzeczne z intuicją, dziury w przodzie buta na palce mogą być również spowodowane przez zbyt duże buty. Dzieje się tak dlatego, że duży palec powoduje tarcie o górną siatkę przed osłoną palców. Kształt i rozmiar osłony palców musi być dopasowany do Twoich stóp, aby zapobiec powstawaniu dziur w palcach.

Naprawa takiej dziury jest możliwa u szewca poprzez wszycie lub przyklejenie łatki od spodu. W zależności od materiału buta zostanie przygotowane takie rozwiązanie, aby nie przeszkadzało użytkownikowi w chodzeniu lub bieganiu. Dzięki odpowiedniemu szyciu na maszynie i specjalistycznemu klejowi, łatka będzie solidnie trzymać się buta.

Jak uniknąć dziur w palcach i na pięcie?

Krótkie paznokcie u stóp mogą pomóc w zmniejszeniu nacisku na czubek buta. Noszenie odpowiednich skarpet do biegania z dobrą wyściółką palców również pomaga. Wreszcie, zakup butów z odpowiednio głębokim miejscem na palce może pomóc zapobiec przedwczesnemu zużyciu.

Ważne jest, aby zwrócić uwagę na rozmiar i kształt osłony palców. Zasada kciuka  mówi, że pomiędzy najdłuższym palcem a końcem osłony powinna być przestrzeń równa około połowie szerokości kciuka. Mniej przestrzeni może powodować dyskomfort i stłoczenie, gdy palce wysuwają się podczas biegu.

Dziury w pięcie są spowodowane ruchem pięty, który sam w sobie może być czasami skorygowany za pomocą wkładek. Skarpety z wyściółką na pięcie mogą również pomóc w zmniejszeniu ruchu i tarcia. Noszenie prawidłowo dopasowanych butów, które są zasznurowane na całej długości, może lepiej zabezpieczyć stopę, zmniejszając ruch pięty i zmniejszając zużycie wewnętrznej wyściółki pięty.